1. Dziś szósta niedziela Wielkanocy. Słowo Boże przypomina nam, że miłość do Zbawiciela wyraża się w zachowywaniu Jego nauki. Niech udział w tajemnicy paschalnej Jezusa Chrystusa, celebrowanej w Eucharystii, umacnia naszą miłość do Zmartwychwstałego Pana i pomaga zachowywać Jego słowa w codziennym życiu.

2. W poniedziałek, wtorek i środę dni modlitw o urodzaje i za kraje głodujące (dawne „dni krzyżowe”). Zapraszamy na modlitwę, bo trzeba nam prosić Pana o dobre urodzaje, o zachowanie od klęsk żywiołowych. W tych dniach odprawimy procesję wokół kościoła o 6.15 rano, a następnie Msza święta

3. Nabożeństwa majowe codziennie o godz. 17.30 (niedziela godz. 15.30)

4. W przyszłą niedzielę przypada uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego, po której poprzez specjalną septennę (7 dni) będziemy przygotowywali się do uroczystości Zesłania Ducha Świętego.

5. W najbliższa sobotę, 28 maja o godz. 10.00, nasz ksiądz diakon Paweł przyjmie święcenia kapłańskie w katedrze na Wawelu. Dzisiaj wieczorem rozpoczyna rekolekcje. Obejmijmy go naszą modlitwą. Jeżeli będzie więcej chętnych na wyjazd, zamówimy busa. Proszę o zgłoszenie w zakrystii. W przyszłą niedzielę odprawi Mszę świętą Prymicyjną w swojej parafii rodzinnej w Skawinie, a u nas za dwa tygodnie, 5 czerwca. Grupy, które chcą się zaangażować w te uroczystości (coś powiedzieć, wręczyć), prosimy o kontakt

6. Dzisiaj ofiarami przed kościołem wspomagamy naszą Orkiestrę ECHO GÓR. Dziękujemy Orkiestrze za obecność w życiu parafii i całej społeczności

7. Dziękujemy mieszkańcom osiedla Reszta oś. Łopuszne za ofiarę na sprzątanie kościoła. W przyszłym tygodniu o ofiarę prosimy osiedla Lachy

8. W ostatnim tygodniu odszedł do Pana ś.p. + Ignacy Widzisz. Wieczny odpoczynek racz mu dać panie, a światłość wiekuista niechaj mu świeci...

W tym tygodniu patronuje nam:
- poniedziałek, 26 maja – Święty Filip Nereusz (1515-1595), rzymski kapłan, wychowawca dzieci i młodzieży.

Umiłowani Bracia i Siostry!

W obecnym roku Kościół w Polsce przeżywać będzie 25. rocznicę VI pielgrzymki świętego Jana Pawła II Wielkiego do Ojczyzny. Trwająca od 31 maja do 10 czerwca 1997 roku podróż apostolska Ojca Swiętego utkana była wówczas z wielu wydarzeń od 46. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego we Wrocławiu przez europejskie obchody tysiąclecia męczeńskiej śmierci świętego Wojciecha, mające miejsce w Gnieźnie, po krakowskie uroczystości jubileuszowe 600-lecia utworzenia w Polsce Wydziału Teologicznego. Niezapomnianym elementem pielgrzymki był także pobyt Papieża na Podhalu. Hołd złożony przez polskich górali licznie zgromadzonych pod zakopiańską Wielką Krokwią, poświęcenie kościoła na pobliskich Krzeptówkach, wizyta w kościele Najświętszej Rodziny i spotkanie z dziećmi pierwszokomunijnymi oraz modlitwa różańcowa na ludźmierskich błoniach — głęboko zapisały się w sercach i świadomości mieszkańców górskich terenów naszej Oj czyzny.

To właśnie podczas tej pielgrzymki papież wzywał każdego z nas: „Nie wstydźcie się krzyża. Starajcie się na co dzień podejmować krzyż i odpowiadać na miłość Chrystusa. Brońcie krzyża, nie pozwólcie, aby Imię Boże było obrażane w waszych sercach, w życiu społecznym czy rodzinnym. Dziękujmy Bożej Opatrzności za to, że krzyż powrócił do szkół, urzędów publicznych, szpitali. Niech on tam pozostanie! Niech przypomina o naszej chrześcijańskiej godności i narodowej tożsamości, o tym, kim jesteśmy i dokąd zmierzamy, i gdzie są nasze korzenie. Niech przypomina nam o miłości Boga do człowieka, która w krzyżu znalazła swój najgłębszy wyraz” (Jan Paweł II, Homilia, Zakopane, 6 czerwca 1997 r.).

Nawiązując do tych wydarzeń, Konferencja Episkopatu Polski, której 392. Zebranie Plenarne odbędzie się w dniach od 6 do 7 czerwca br. w zakopiańskim Centrum FormacyjnoSzkoleniowym „Księżówka”, będzie świętować jubileusz wizyty Ojca Świętego. Również Archidiecezja Krakowska pragnie powrócić sercem i myślą do tamtych wydarzeń, zatroskana o to, by przekazać młodemu pokoleniu przesłanie, które głosił św. Jan Paweł II Wielki. W tym duchu zapraszam do Zakopanego delegację z każdej parafii naszej Archidiecezji: dzieci pierwszokomunijne, młodzież — szczególnie przygotowującą się do sakramentu bierzmowania, całe rodziny, osoby życia konsekrowanego. O udział w strojach regionalnych szczególnie proszę członków Związków Podhalan, różnego rodzaju stowarzyszeń oraz zespołów całego Podhala. Wszystkich pragnących wziąć udział w tym wielkim wydarzeniu jubileuszowym zapraszam na dzień 6 czerwca br. pod Wielką Krokiew, gdzie o godz. 18.00 odbędzie się Eucharystia z udziałem Konferencji Episkopatu Polski.

Z nadzieją na spotkanie u stóp krzyża na Giewoncie udzielam pasterskiego błogosławieństwa

+ Marek Jędraszewski
Arcybiskup Metropolita Krakowski


WYDARZENIA 6 CZERWCA 2022 DLA DZIECI KOMUNIJNYCH  Z ARCHIDIECEZJI KRAKOWSKIEJ:

1. „Co ja z Wami mam. Duszpasterstwo Turystyczne Ks. Karola Wojtyły” – wystawa w Domu rekolekcyjnym Konferencji Episkopatu Polski „Księżówka” Al. Przewodników Tatrzańskich 2 w godz. 10.00-16.00

2. Stowarzyszenie Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza- zwiedzanie Muzeum poety na Harendzie oraz wystawy "Japonka z Harendy" w Galerii Władysława Jarockiego, 6 czerwca, w godzinach 10-15.

3. Centrum Kultury Rodzimej Czerwony Dwór Zakopane - zwiedzania Czerwonego Dworu w grupach 20 osobowych. Dostępne wystawy to: stała kolekcja zakopiańskiego malarstwa na szkle, Szepty mojej duszy - grafiki Jerzego Jędrysiaka oraz na zewnętrz „Błogosławione chwile. Zakopane 06.-07 czerwca 1997. Wystawa fotografii Pawła Murzyna”.

4. Zakopiańskie Centrum Kultury/ Miejska Galeria Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego- oprowadzanie kuratorskie po wystawie pokonkursowej 3. Ogólnopolskiego Konkursu Malarskiego "Moje Zakopane" w godzinach 10:00-13:00.

5. Galeria Antoniego Rząsy- oprowadzanie po galerii połączone z wizytą w pracowni dla grup do 20 osób (czas ok. 1.h). Warsztaty plastyczne - rysunek do 12 osób, rzeźba w drewnie dla dzieci w tym wieku max 6-7 osób. (Czas min. 2 h).

6. Zwiedzenie wystawy plenerowej „Na końcu zostałem góralskim Papieżem”, ul. Krupówki obok Oczka Wodnego.

7. Skoki dla Jana Pawła II w godzinach 10.00-13.00 na Średniej Krokwi.

8. Muzeum Tatrzańskie i Tatrzański Park Narodowy poinformują o wydarzenia w swoich Instytucjach w czwartek – 12 maja br.

9. Gra miejska „Śladami Ojca św. Jana Pawła II w Zakopanem” – zgłoszenia mailowo na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

10. Zwiedzanie cmentarza zabytkowego na Pęksowym Brzyzku (grób m.in. Kornela
Makuszyńskiego, Kazimierza Przerwy-Tetmajera, Władysława Orkana, Karola Stryjeńskiego, Antoniego Kenara, Stanisława Marusarza, Jana Krzeptowskiego „Sabały”) – w godz. 7.00-18.00 wstęp wolny.

11. Zwiedzanie wszystkich Sanktuariów w Zakopanem: Sanktuarium Narodowe MB Fatimskiej na Krzeptówkach; Sanktuarium Najświętszej Rodziny na Krupówkach; Sanktuarium MB Objawiającej Cudowny Medalik na Olczy; Sanktuarium św. Antoniego z Padwy na Bystrem.

Oczywiście każda grupa układa sobie program według własnego pomysłu, można natomiast po zgłoszeniu grup będziemy się kontaktować z organizatorami wyjazdu do Zakopanego. Będzie także możliwość ubrania się dzieci w stroje komunijne w Sali pod Wielką Krokwią.

MSZA ŚW. POD WIELKĄ KROKWIĄ z udziałem Konferencji Episkopatu Polski będzie sprawowana o godz. 18.00.
Prośba o udział dzieci w strojach komunijnych.

Ks. Michał Kania
Dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Metropolitalnej w Krakowie

 

 

391422
Dzisiaj: 32
Wczoraj: 567
Ten miesiąc: 3,421