Termin: 29.09 – 6.10.2019 rok
CENA: 3690 zł

Dzień 1: WYLOT Z WARSZAWY, TBILISI
Zbiórka na lotnisku w Warszawie na 2 godziny przed planowanym wylotem. Wylot liniami lotniczymi LOT z Warszawy do Tbilisi o godz. 22.30. Przylot do stolicy Gruzji o godz. 04.05 (czas lokalny +2h).

DZIEŃ 2: TBILISI
Nocny transfer do hotelu w Tbilisi. Wczesne zakwaterowanie w hotelu. Odpoczynek w pokojach, późne śniadanie. Następnie rozpoczniemy zwiedzanie Tbilisi, stolicy i największego miasta Gruzji. Zobaczymy cerkiew i most Metechi, dalej udamy się do dzielnicy łaźni tureckich, zobaczymy górującą nad miastem starożytną twierdzę Narikala, wjeżdżamy do twierdzy kolejką linową, a następnie nawiedzimy katedrę Sioni z oryginałem krzyża św. Nino i relikwiami apostoła św. Tomasza. Dzień zakończymy Mszą Świętą na starówce i przejażdżką autokarem wzdłuż Alei Rustawelego - reprezentacyjnym bulwarze stolicy z historyczną XIX w. zabudową, jednocześnie najdłuższą ulicą w Tbilisi rozciągającą się pomiędzy placem Wolności, a placem Rewolucji Róż. Znajduje się przy niej m.in. stary parlament, Muzeum Narodowe, jak również liczne galerie, teatry i kawiarnie. Wieczorem przejedziemy na powitalną obiadokolację do restauracji ze słynnymi tańcami gruzińskimi.

DZIEŃ 3: KACHETIA – DAWID GAREJA
Po śniadaniu Msza Św., a następnie wyjedziemy do Kachetii w kierunku południowo-wschodnim, w stronę kompleksu klasztornego David Gareja. Z powodu ubogiej szaty roślinnej okolice te określa się mianem półpustyni. Należy zaopatrzyć się w duże ilości wody do picia, coś do jedzenia, na miejscu nie ma żadnych sklepów!!! Ciekawostką jest fakt występowania tu wielu rzadkich gatunków ptaków. Zbudowany jeszcze w VI wieku monastyr kryje się za ciągiem wzgórz. Jego założycielem jest jeden z apostołów Gruzji, głoszący chrześcijańską naukę ojciec syryjski o imieniu Dawid. Aby zobaczyć najstarszą i zarazem najpiękniejszą część monastyru, kryjącą pozostałości fresków z VIII-IX wieków, zapraszamy Państwa na trekking po dość stromym zboczu góry w stronę jej grzbietu (oczywiście tylko dla chętnych osób o dobrej kondycji fizycznej), z którego rozciąga się już panorama stepów Azerbejdżanu. Wieczorem obiadokolacja w restauracji, a następnie powrót do hotelu w Tbilisi na nocleg.

DZIEŃ 4: KACHETIA – BODBE, SIGHNAGHI, GURDŻAANI
Po śniadaniu i Mszy Św. przejedziemy do regionu Kachetia - do klasztoru w Bodbe i cudownego źródełka, jednego z miejsc pielgrzymkowych Gruzinów, gdzie w lokalnym monastyrze pochowane są relikwie św. Nino, patronki Gruzji. Następnie przejedziemy na zwiedzanie miejscowości Sighnaghi - jednego z głównych miast w regionie Kachetia słynącym z produkcji słynnych na cały świat wysokiej klasy win gruzińskich. Oprócz bogatych tradycji winiarskich w Sighnaghi na uwagę zasługuje malowniczo położona twierdza oraz mury miejskie uznawane za jedne z najbardziej solidnych systemów obronnych w Gruzji. Miasto znane jest ze swego przepięknego tarasowego położenia na zboczu góry, wąskich uliczek oraz okazałej twierdzy z 28 basztami. Otwiera się stąd niezapomniany widok na Dolinę Alazani. Następnie przejedziemy do Gurdżaani na obiad (wyjątkowo zamiast obiadokolacji) z daniami regionalnymi w miejscu z degustacją wina i czaczy (gruzińskiej wódki). Będzie również pokaz technologii wytwarzania wina oraz czurczcheli. Ten obiad (tzw. gruzińska supra) odbędzie się w towarzystwie Tamady wznoszącego toasty. Wieczorem powrócimy do stolicy Gruzji i chętnych zapraszamy na spacer po nocnym Tbilisi (czas wolny na zakup pamiątek itp.). Chętni za dodatkową opłatą będą mieli również możliwość zakosztowania relaksu w łaźniach tureckich. Późnym wieczorem powrót na nocleg do hotelu w Tbilisi (taxi we własnym zakresie, koszt ok. 10-15 lari).

DZIEŃ 5: MTSKHETA, ANANURI, GUDAURI
Śniadanie. Wykwaterowanie z hotelu. Msza Święta, a następnie przejedziemy do Mtskhety, dawnej stolicy Gruzji i kolebki jej chrześcijaństwa, centrum religijnego Gruzji liczącego 3000 lat. Na miejscu zobaczymy wpisany na listę UNESCO - Monastyr Dżwari (VI w.) i katedrę Sweticchoweli (XI w.), gdzie znajdują się szaty Chrystusa. Dzięki temu Mcchetę nazywają Drugą Jerozolimą. Oprócz tego znajduje się tu płaszcz proroka Eliasza i stopa apostoła Andrzeja. Następnie dotrzemy do twierdzy Ananuri, która znajduje się na początku Gruzińskiej Drogi Wojennej. Jadąc zaledwie godzinę od strony Tbilisi, po prawej stronie najpierw zobaczymy zaporę z elektrownią wodną. Potem przez kilka kilometrów po prawej stronie będzie nam towarzyszyła turkusowa woda i piękny widok na wzgórza, by wreszcie pojawiła się twierdza Ananuri wraz z murami obronnymi skrywającymi dwie cerkwie. Kompleks Ananuri jest jedną z największych atrakcji turystycznych Gruzji i codzienne ściągają tu tysiące zwiedzających. Wycieczki, osoby prywatne, przyjeżdżają pojedynczo jak i ja całymi rodzinami. Wpadają tu na pół godziny, godzinę i jadą dalej. W kierunku Kazbegi lub wracając z tej górskiej miejscowości. Jako atrakcję turystyczną możemy potraktować także samą drogę do Ananuri. Podczas godzinnej jazdy prawdopodobnie niejednokrotnie przyjdzie nam bardzo zwolnić. Drogę zatarasują nam bowiem stada owiec i krów. Pędzenie stad po drogach jest w Gruzji na porządku dziennym i nikogo to nie dziwi. Kierowcy mają już na nie swoje sposoby. Jeśli stado porusza się w stronę przeciwną do naszej trasy, zatrzymują się i czekają aż przejdzie. Jeśli stado owiec idzie w tym samym kierunku, zwalniają i powoli przebijają się w wyznaczonym kierunku. Wieczorem przyjedziemy do hotelu w Gudauri, jest to gruziński kurort narciarski leżący w górach Kaukazu. Zakwaterowanie, obiadokolacja i nocleg w hotelu.

DZIEŃ 6: KAUKAZ – STEPANCMINDA/KAZBEGI
Po śniadaniu wyruszymy Gruzińską Drogę Wojenną, która przecina grzbiet Kaukazu, łącząc Tbilisi z Rosją. Przez Przełęcz Krzyżową dojedziemy do Stapancmindy (dawniej Kazbegi) i wioski Gergeti, w której znajduje się prawosławny klasztor Cminda Sameba (Świętej Trójcy), powszechnie określany jako „Gergeti“ (od nazwy wzgórza świątynnego, na którym stoi). W licznych wydawnictwach poświęconych Gruzji właśnie ta świątynia widnieje na okładce. Bez wątpienia kościół Gergeti i okoliczne góry tworzą jeden z kilku najwspanialszych widoków na Kaukazie. Klasztor stoi na wysokości 2170 m n.p.m., do którego dotrzemy samochodami terenowymi po niezwykle krętych drogach. To właśnie tu w przeszłości przechowywano krzyż św. Nino. Po wschodniej stronie klasztoru znajduje się głęboka kotlina, w której leży miasto Kazbegi, zaś po przeciwnej stronie góruje majestatyczny, drzemiący wulkan Mkinwarcweri, czyli Kazbek (5047 m n.p.m.). To jeden z najwyższych i najpiękniejszych szczytów na Kaukazie. Dla Gruzinów Mkinwarcweri, to "Zamarznięty Szczyt", lub „Lodowy Szczyt” i właśnie najokazalej prezentuje się z miejscowości Stepancminda. Wieczorem obiadokolacja i nocleg w hotelu w Gudauri. W tym dniu Msza Św. w terenie lub na terenie hotelu.

DZIEŃ 7: UPLISCICHE, GORI, TBILISI
Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu, następnie udamy się na zwiedzanie Uplisciche, skalnego miasta funkcjonującego już od niemal 3 tysięcy lat! Ten kompleks zabytków z czasów głębokiej starożytności znajduje się na skalistym brzegu rzeki Mtkwari, jest to największe miasto skalne na terenie Gruzji. Składa się z wielu imponujących rozmiarem systemów pomieszczeń, często rozlokowanych na kilku poziomach, połączonych korytarzami lub schodami. Po drodze postój w mieście Gori, które znane jest na całym świecie jako miejsce urodzin Stalina, w którym obecnie znajduje się jego muzeum, zobaczyć można również wagon, którym dyktator pojechał na konferencję do Poczdamu (wstęp dla chętnych za dodatkową opłatą ok. 15 lari/osoby). Po południu powrócimy do Tbilisi i udamy się do głównej katedry gruzińskiej – nawiedzimy Sobór Trójcy Świętej. Wieczorem pożegnalna obiadokolacja w restauracji. Powrót na odpoczynek do hotelu.

DZIEŃ 8: POWRÓT DO POLSKI
Po północy wykwaterowanie z hotelu i transfer na lotnisko. Wylot z Tbilisi o godz. 04.55. Przylot do Warszawy o godz. 06.40. Pożegnanie z pilotem i zakończenie pielgrzymki.

CENA ZAWIERA:
- przelot polskimi liniami lotniczymi LOT na trasie: Warszawa-Tbilisi-Warszawa, bagaż rejestrowany 23 kg, bagaż podręczny 8 kg, opłaty lotniskowe i paliwowe, odprawa na lotnisku;
- 7 noclegów w hotelach 3* (pokoje 2 - osobowe z łazienkami);
- wyżywienie 2 x dziennie: 6 śniadań, 6 obiadokolacji (w hotelach i lokalnych restauracjach);
- transport turystycznym gruzińskim autokarem;
- ubezpieczenie KL 30 000 EUR, NNW 15 000 pln, choroby przewlekle i nowotworowe, bagaż 800 pln,;
- opiekę polskojęzycznego pilota na całej trasie pielgrzymki;
- opiekę polskojęzycznego przewodnika lokalnego na terenie Gruzji;
- rezerwację Mszy Świętych w szczególnych miejscach na trasie zwiedzania (w kościołach/kaplicach, w terenie na łonie natury lub na terenie hotelu)
- podatek VAT.

CENA NIE ZAWIERA:
- biletów wstępów do zwiedzanych obiektów, przewodnika lokalnego, słuchawek podczas zwiedzania, obowiązkowych napiwków dla przewodnika, kierowcy i tragarzy hotelowych, programów folklorystycznych podczas obiadokolacji, obecności Tamady, przejazdów autami terenowymi, obowiązkowej opłatę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (około 80 USD / osobę przy grupie 47 osób – kwota przekazywana pilotowi w pierwszym dniu pielgrzymki);
- napoi do obiadokolacji;
- dodatkowego ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej – 160 PLN płatne tylko w dniu zapisu wraz z zaliczką;
- dopłaty do pokoju 1-osobowego (na życzenie klienta, po wcześniejszym potwierdzeniu dostępności miejsc, 200 USD);
- korzystania z łaźni tureckiej,
- wejścia do Muzeum Stalina (ok. 15 lari);
- transferu na lotnisko w Warszawie i z powrotem (możliwy dolot z innych miast za dodatkową opłatą);
- wydatków własnych i świadczeń niewymienionych w ofercie.

WAŻNE INFORMACJE:
1. Organizator zastrzega sobie możliwość zmiany kolejności zwiedzanych obiektów.
2. Organizator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany dokonane przez linie lotnicze LOT, zwłaszcza za opóźnienia i problemy z bagażami. W przypadku zmiany godzin przelotów Organizator zastrzega sobie możliwość zmian w programie, zwłaszcza w pierwszym i ostatnim dniu.
3. Prosimy o zabranie ważnego dokumentu tożsamości, może być dowód osobisty!!!
4. Oferta skalkulowana dla grupy minimum 47 osób. Przy mniejszej liczbie osób cena będzie wyższa.
5. Waluta w Gruzji: lari gruzińskie, podział: 1 lari = 100 tetri, kod waluty: GEL. Kurs wymiany lari gruzińskiego 10 usd = ok. 25 lari.

Pobierz program

391416
Dzisiaj: 26
Wczoraj: 567
Ten miesiąc: 3,415